Top
 

Apie studijų pradžią someljė mokykloje

Įžanga

“Aš žaviuosi tais, kurie plečia akiratį ir gali padiskutuoti įvairiomis temomis. Tas pats liečia ir išprusimą alkoholiniuose gėrimuose. Vynas man yra kultūra, kuria aš noriu domėtis, o saikingas vyno vartojimas gali tapti gražia kultūringa tradicija ir naujų skonių atradimu. “ –  šiuos žodžius daugiau nei prieš metus aš parašiau pasakojime apie “Vyno dienas”. O dabar galiu teigti, kad tas įrašas tapo lemtingu. Noras domėtis peraugo į tai, kad šiandien aš esu Someljė mokyklos pirmakursė!  Apie šias studijas svajojau labai ilgą laiką, o prasidėjus paskaitoms negaliu nustoti apie tai kalbėti ir dalintis įspūdžiais! Pastebėjau, kad žmonėms aplink mane ši tema irgi yra labai įdomi, tačiau jie gan atsargiai apie ją kalba. Kai kuriems iš jų trūksta atviros informacijos apie tai, kaip paskaitos atrodo iš vidaus, o kai kuriems, galbūt, pritrūksta ryžto išeiti iš komforto zonos ir įsilieti į kažką visiškai naujo, iš pirmo žvilgsnio, nestandartinio.

Šiuo įrašu aš pabandysiu pasiekti du tikslus:

  • supažindinti su someljė veikla tuos, kurie mažai apie tai girdėjo;
  • papasakoti apie tai, kaip vyksta paskaitos someljė mokykloje.

Kas toks someljė? 

Someljė (pranc. sommelier) – tai profesionalus restorano darbuotojas, atsakingas, pirmiausia, už restorano vyno kortos sudarymą, taip pat ir už kitus alkoholinius gėrimus. Someljė aptarnauja svečius, parinkdamas vyną prie jų išsirinktų patiekalų. (Šaltinis- www.15min.lt)

Taip, tai yra tikrų tikriausia profesija, kurioje svarbu būti ne tik gėrimų žinovu, bet ir psichologu bendraujant su klientais ar net diplomatu.  Tai yra profesija, kurioje tobulėjimui nėra ribų, o ir nustoti tobulėti negalima. Norint tapti tikru šios srities profesionalu, galima siekti įgyti prestižiškiausią vyno eksperto titulą – someljė magistro (Master Sommelier) laipsnį.  Pasaulyje yra vos 229 žmonės, turintys šį titulą. Vyno mokslai yra be galo platūs, tad šios profesijos skiriamasis bruožas – nuolatinis mokymasis ir domėjimasis net ir tokiais faktoriais, kaip oro permainos tam tikrose pasaulio regionuose, nes būtent tai lemia vynuogių derlių. 

Faktas, jog neįmanoma dirbti someljė nejaučiant didžiulės aistros šiai kultūrai, bet… jaučiant aistrą ar interesą, tikrai nebūtina siekti profesionalo titulo. Būtent toks žmogus esu ir aš – niekada nedirbusi restoranų versle ar įmonėje, kurios specifika būtų alkoholiniai gėrimai, bet aš esu žmogus, labai mėgstantis domėtis, pažinti ir atrasti. Bandyti, mokytis ir tobulėti. Pažinti pasaulį per įvairias prizmes ir mokėti palaikyti pokalbį įvairiomis temomis. Someljė mokykla idealus variantas visą tai pasiekti.

Ko galima tikėtis iš studijų someljė mokykloje?

Someljė kursai susidaro iš trijų semestrų. Pradedančiojo someljė lygyje gaunama žinių apie regionus ir jose esančius vynuogynus, vynuogių rūšis  vyno gamybos procesus, vynų klasifikaciją. Išmokstama derinti vyną su maistu ir t.t. Pirmas semestras apima 13 paskatų, kurių bendras laikas 39 valandos. Aš nežinau kas manęs dar laukia, bet jau po penkių paskaitų aš gavau tiek informacijos, kad sunku ir įsivaizduoti. Ši sfera yra be galo įdomi ir plati, o mano žinios, pasirodo, buvo tokios menkos ir paviršutiniškos, jog dabar su nekantrumu laukiu kiekvieno pirmadienio, o paskaitų metu bijau į telefoną pasižiūrėti, kad tik nepražiopsoti ką dėstytojai sako.

Pirmos paskaitos  metu mes gavome paskaitų mokamąją medžiagą, todėl, ačiū Dievui, kiekvieno sakomo žodžio galima nekonspektuoti, kitu atveju daryčiau būtent taip. Paskaitų metu dėstytojai išaiškina paskaitos temą, pasidalina savo asmenine patirtimi, papasakoja daugybę įdomių istorijų ir naudingų patarimų. Vienas iš jų – ar žinojote, kad nekokybišką vyną galima grąžinti pardavėjui? Aš nežinojau ir man tai buvo viena didžiausių naujienų. Taip, tai yra visiška tiesa! O koks vynas yra nekokybiškas ir kaip tą suprasti, aš atskleisiu kiek žemiau, o kol kas tęsiu pasakojimą apie paskaitas,

Mūsų grupėje yra apie 20 žmonių. Nemažai jų dirba restoranuose ir baruose, o someljė mokykloje plečia žinias ir kelia savo kvalifikaciją (neretai, pilnai ar iš dalies, šių kursų kainą padengia darbdavys, tad jeigu dirbate šioje srityje, turėkite omeny ). Visi kiti yra mėgėjai, tokie kaip ir aš, o paskaitas lankome dėl savęs.  Tarp mėgėjų yra tokių, kuriuos galėčiau pavadinti jeigu ne mini-profais, tai tikrai labai  įgudusiais. Su tam tikru žinių bagažu iš anksčiau lankytų kursų ir net su įspūdžiais iš kelionių į vynuogynus. Aš gi save priskirčiau prie trečiųjų grupės – naujokų grupės. Tokių, kurie paskaitų metu suprato, jog ničnieko nežinojo apie vyną.  Dar daugiau, aš supratau tai, apie ką anksčiau net nepagalvodavau, – aš pamiršau apie savo uoslę.  

 

Pažink pasaulį per uoslę

someljėVienas iš svarbiausių Someljė mokyklos tikslų –  išmokti įvertinti vyną ir gebėti apibūdinti jį kitiems. Suprasti ar vynas yra tinkamos kokybės ir skonio ir apsispręsti ar tokio vyno norėtųsi ateityje. Degustacijos metu vynas yra įvertinamas akimis, nosimi ir burna. Būtent taip atrodo mūsų paskaitų praktinė dalis- mes degustuojame vynus. Baisiausia man buvo suprasti, kad tris paskaitas iš eilės aš žiūrėjau į taurę, žinojau ką matau, bet nesugebėdavau aprašyti to ką jaučiu.  Iš pradžių aš neužuosdavau nieko, kas būtų daugiau nei tiesiog vyno kvapas. Paskui aš susidūriau su kitokia problema. Aš pradėjau suprasti ką reiškia užuosti vyną ir jame esančias natas, bet nesugebėdavau to aprašyti. Tiesa yra tame, kad aš pamiršau kaip kvepia dalykai aplink mane.

Gyvendama mieste aš pamiršau kaip kvepia gamta, laukai, medžiai, žolė, vaisiai ar tikros daržovės. Mano gyvenimas įsisuko tokiu ritmu, kad aš nustojau jausti. Tai buvo mechaninis kvėpavimas be jokios emocijos. Žinote ką aš pradėjau daryti? Bandyti prisiminti kvapus. Tai, kaip kvepia skirtingos gėlės, vaisiai ar net žemė. Kaip teigia mūsų dėstytojas – net mineralai ir molis  gali turėti savo kvapą. Ir tai yra tiesa. Ir pas mane tas suvokimas ateina!  Ketvirtos paskaitos metu aš pagaliau pradėjau atpažinti kažką daugiau! Negaliu nepaminėti mūsų dėstytojos žodžių – PAŽINIMO DŽIAUGSMAS ATEINA TADA, KADA TU SUSTOJI. Šiuose žodžiuose yra daugiau tiesios, nei gali pasirodyti, bet aš tai supratau tik dabar. 

Pabandyk užuosti

Siūlau atlikti jums nedidelį eksperimentą. Išvardysiu jums kelias aromatų grupes, o jus patys sau pabandykite nurodyti konkrečius kvapus, kurie galėtų būti priskirti tokiai grupei ir pabandykite prisiminti mintyse kaip jie kvepia. Grupės: grybų, prieskonių žolelių, atogrąžų ir gyvuliniai. Jeigu išvardijote ir prisiminėte bet po tris kvapus, aš turiu jus pasveikinti! Puiki pradžia! Tai yra adata, maždaug, pasaulio dydžio šieno kupetoje.

Būtent šioje vietoje galima atskleisti paslaptį kaip suprasti, kada vynas yra nekokybiškas ir kada jį galima grąžinti. Nekokybiškas vynas yra negyvas ir neturi aromato. Atidarius butelį jus neužuosite nieko apart kamščio ar kažko panašaus į popieriaus kvapą. Tai bus labai nešvarus ir blogas kvapas. Va toks aiškiai neaiškus atsakymas. Bet tai pataisoma:) Supratimas ateina išmokus atpažinti kvapą, gebant jį aprašyti ir be abejo degustuojant skirtingus vynus. Šioje vietoje labai svarbu pažymėti žodį degustuojant. Degustuoti nereiškia gerti ir juo labiau prisigerti.  Paskaitų metu ant kiekvieno stalo mes turime specialius indelius , vadinamus spjaudyklėmis, į kurios išspjauname vyną jeigu nenorime jo gerti. 

Ką mums suteikia žinios apie vyną?

Vynas gali papasakoti žymiai daugiau nei mes galime įsivaizduoti. Tai nėra tik spalva – raudonas ar baltas, ir ne tik skonis – sausas ar saldus. Galų gale, o ar jus galite atsakyti kodėl vynas būna raudonas ar baltas, sausus ar saldus? Vyno ragavimas yra būdas pažinti pasaulį kultūrine, geografine ir net istorine prasmėmis.

Štai tokia yra mano mokslų apie vyną pradžia, o kokia bus pabaiga, būtinai papasakosiu pabaigusi mokslus ir, tikiuosi, išlaikiusi egzaminą. 

Jeigu ir jus suintrigavo mano pasakojimas, kviečiu pasižiūrėti vlogą, kuriame pasidalinu akimirkomis iš paskaitos, o taip pat jungtis prie naujos grupės, kuri pradės mokymus jau 2019 vasario 4 dieną. Daugiau informacijos www.someljemokykla.lt ir http://bit.ly/LSM1semestras

Latest comments

Post a comment