Top
 

In vino veritas. Tiesa atskleista “Vyno dienose”

Vyno dienosJau trečius metus iš eilės aš nepraleidžiu degustacinės parodos “Vyno dienos” ir kai pradėjau vesti savo blogą, aš žinojau, jog šis renginys taps vienu iš tų, apie kurį būtinai privalėsiu papasakoti. Deja, bet šiais metais paroda jau praėjo ir jeigu man pavyks jus įtikinti, kad šis renginys vertas Jūsų dėmesio, jame galėsite apsilankyti jau tik kitais metais. “Vyno dienos” vyksta gegužės pradžioje “Litexpo” parodų rūmuose. Ir jooo, mano straipsnis, tikriausiai kaip ir šis renginys, nepatiks valdančiajai frakcijai ir jiems prijaučiantiems. Apie ką gi tokio aš kalbėsiu? Apie tai, kodėl gerbiu vyną ir nepraleidžiu šitos parodos.

Vynas – tai kultūra

Ar Jūs žinojote, kad vynas buvo pradėtas gaminti dar 6-5 tūkst. metų prieš Kristų? Įdomumo dėlei, net kavą buvo pradėta vartoti vėliau. Vynas buvo vartojamas jau senovės Egipte, o Senovės Graikijos laikas jis buvo laikomas Dievų gėrimu, o Viduramžiuose Karalių gėrimu. Visiškai pelnytai vyną galėtume pavadinti istoriniu gėrimu. Jeigu vieną dieną vynas prabiltu žmogaus kalba, mes tikriausiai turėtume perrašyti visą mums žinomą istoriją, ar bent jau papildyti ją labai įdomiais ir pikantiškais faktais. Tikriausiai daugiau už vyną matė tik vanduo.  

Vyno dienosJeigu jau kalbėti apie mūsų dienas, vyno kultas juo labiau nesumažėjo. Tokiose valstybėse kaip Gruzija, Italija, Ispanija vyno vartojimas yra tapęs ko gero šių šalių kultūros dalimi, vyndarių šeimoms – tai gyli tradicija, perduodama iš kartos į kartą, o tarp viso pasaulio žmonių domėjimasis vynu ir jo išmanymas parodo žmogaus etiketo žinojimą ir išprusimą.

Jeigu jau kalbame apie vyną, papasakosiu trumpą istoriją iš savo gyvenimo, kuri daug ką pasako. Prieš metus skridau į Gruziją slidinėti, nusileidau Kutaisio oro uoste ir štai prieinu pasų tikrinimo postą. Darbuotoja maloniai paprašo pasą, o patikrinusi grąžina kartu su buteliu vyno! Taip buvo pasitiktas kiekvienas tą dieną atskridęs keleivis. Pirmą kartą gyvenime pereinant valstybės sieną, iš manęs ne atimtų, o duotų vyno.

Rašau apie alkoholį, bet alkoholizmui sakau ne!

Ne ne, jokiu būdu nepagalvokite, kad bandau propaguoti alkoholinių gėrimų vartojimą. Aš tik už saikingą ir atsakingą vartojimą. O apie vyną aš kalbu ne kaip apie būdą prisilakti, bet kaip apie vieną iš būdų (tikrai ne pagrindinį ir vienintelį būdą) susipažinti su lankomos šalies kultūra, istorija, papročiais, galų gale skoniais. Taip pat viename iš savo įrašų esu minėjusi, kad aš žaviuosi žmonėmis, kurie domisi bent šiek tiek daugiau nei kaimynų reikalais. Kurie plečia akiratį ir gali padiskutuoti įvairiomis temomis. Tas pats liečia ir išprusimą alkoholiniuose gėrimuose. Man labai patinka žmonės, kurie atėję į alkoholinių gėrimų parduotuvę, žino kuriais metais buvo geriausias vynuogių derlius, ką reiškia “Brut” “Mosel” ar “Shardone“, koks vynas su kokiu maistu geriausiai dera, ar kokį sūrį paimti geriant, tarkim, baltą vyną. Vynas man yra kultūra, kuria aš noriu domėtis, o saikingas vyno vartojimas gali tapti gražia kultūringą tradiciją ir naujų skonių atradimu.  Ir jeigu jau prakalbome apie jo vartojimą, tai daug aš jo negeriu, o degustuojant, nepatikusį vyną išspjaunu. Nes tikslas ne prisigerti, o išragauti. Pajusti kiekvieną natą. O kur gi juos visus išragauti?

Vyno dienos

 Vyno dienos!

Tai yra renginys, kurio metu atėjusieji gauna po vyno taurę….ir taip…eina ragauti visko ko tik nori. Asmeniškai mane domina tik vynai ir šampanas, nors šiais metais buvo siūlomi ir alus, viskiai, ir net sake. Labiausiai šiame renginyje man patinka degustacijos ir paskaitos su vedėjais, kurių metu galima sužinoti labai daug naudingų ir įdomių dalykų. Šiai metais klausiausi paskaitos apie Sicilietišką vyną, šį vyndarių regioną ir maistą. O užpraeitais metais aš dalyvavau degustacijoje, kurioje mes ragavome trijų skirtingų rūšių vynus ir derinome juos su skirtingais sūriais. Ir taip, tai tapo visiškai nauju atradimu man. Naujos skonių dermės ir naujų skonių atskleidimai (kaip ir vyno, taip ir sūrių).

 Ar gi jums neįdomu žinoti koks vynas su kuriuo sūriu dera ar kuris vynas prie kokio maisto geriausia tinka? Kokiomis sąlygomis jis turi būti laikomas, kad atskleistu tikrąjį savo skonį ir kaip teisingai turėtų būti patiektas?  Būtent dėl tokių žinių aš ir lankausi ‘Vyno dienose”. O išragavusi nemažai vyno rūšių, kiekvienais metais aš pažymiu sau labiausiai patikusį.

Geriu tik baltą vyną ir labiau man patinka saldus ar pusiau saldus vynas, todėl ragauju tik juos. Kiekvienais metais surandu vis naują savo favoritą, kuris visus ateinančius metus bus vežamas pas visus svečius, kuriuo aš vaišinsiu savo svečius ir dėl kurio man nebus gėda.

 Šių metų favoritai:

Banrock Moscato 2016 ( Australija ) – labai lengvas aromatingas šiek tiek putojantis  vynas. Juntamos citrinos, greipfruto, medaus ir gėlių natos, palieka labai malonų poskonį. Puikus pasirinkimas vasaros iškyloms.
Prosecco Valdobbiadene Superiore Marca Oro 2008 (Italija ) – vienas iš geriausių Valdo kolekcijos vynų, pelnęs ne vieną apdovanojimą. Putojantis vynas puikiai derantis prie žuvies ir jūros gėrybių. Labai malonaus gėlėto aromato.

Iš užkandžių labiausiai patiko “Gerovės” užtepėles, kurias sau atradau būtent šioje parodoje ir dabar ne viena šventė be jų neapseis. Natūralios ir labai labai skanios. Skonių be ja labai daug ir yra labai jau neįprastų derinių. Aš kaip didelė grybų mėgėja, pasirinkau būtent grybus. Užtepėlės natūralios.

Didžiausią nuostabą sukėlė uogos vaisiai ir daržovės, užšaldytos ir išdžiovintos užšaldymo būdu. Puiki alternatyva šviežiems produktams žiemos metu.

Latest comments

Post a comment